Mlyko398 - 2009-11-11 09:44:16

Ichtioftirioza, Ichthyophthiriasis, kulorzęsek, ospa rybia. Bardzo zaraźliwa, niebezpieczna i jedna z najczęstszych chorób ryb, wywoływana przez orzęska Ichthyophthinus multifiliis. Niekiedy choroba ta bywa nazywana chorobą "białych punkcików" lub chorobą "grysikową"
http://akwarystyka40.webpark.pl/grafika/choroby/1.jpg

Objawy:
Zarażona ryba jest niespokojna, niekiedy wykonuje gwałtowne ruchy ocierając się o dno lub przedmioty. W wyniku uszkodzenia skóry na powierzchni brzusznej ciała powstają przekrwione ubytki. Powierzchnia ciała jest pokryta większą ilością śluzu oraz drobnymi, białoszarymi wykwitami, wielkości ziarn piasku. Choroba pojawia się najpierw na płetwach lub na plecach ryby. Już w stadium początkowym ryby składają płetwy i próbują pozbyć się pasożytów poprzez ocieranie się o rośliny i dekoracje.

Na ciele ryby zaczynają się pojawiać drobne cętki, koloru białawego przypominające kaszę mannę (przyczepione białe "kuleczki"). Z czasem ich ilość powiększa się. Występuje u niej anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny. Ryba odmawia jedzenia a inwazja szybko się nasila. Pojawiają się objawy duszności u ryby („tzw. połykanie powietrza") na skutek mniejszej zdolności absorpcji tlenu przez chore ryby. Oczy mogą być zachmurzone (mgliste). Zmiany w postaci wykwitów zdarzają się również na spojówce i rogówce mogące niekiedy powodować u chorej ryby ślepotę. Płetwy mogą być postrzępione. Skrzela zmieniają barwę i są ciemnoczerwone. W wyniku inwazji stają się obrzękłe i pokryte dużą ilością śluzu. W przypadku silnej inwazji mogą wykazywać ogniska szarych postaci wraz z ubytkiem

Leczenie:
Podstawą leczenia chorych ryb jest znajomość długości okresu, w którym kulorzęsk przebywa na rybie w poszczególnych zakresach temperatur. Rozpoznawanie choroby opiera się na obecności typowych, drobnych guzków na skórze oraz na podstawie badania mikroskopowego w wydzielinie np. śluzu ze skóry ryby. Choroba ta jest możliwa do wyleczenia jeśli pasożyt ten nie przedostał się już do organów wewnętrznych.

Chore ryby należy koniecznie poddać 2-3 tygodniowej kąpieli. Podczas tej kuracji wodę podgrzewamy do temperatury w jakiej mogą przebywać gatunki ryb znajdujących się w tym zbiorniku (akwarium), oraz odpowiednio napowietrzamy wodę. Najbardziej korzystna temperatura to 28 - 30 °C.

Podnosząc temperaturę zabija się wolno pływające pasożyty. Należy pamiętać, że podnoszenie temperatury nie zawsze zabije pasożyta. Podnoszenie temperatury powinno być używane w połączeniu z jakimś rodzajem leczenia.

Kąpiele stosujemy aż do zaniku białych plamek. Wykonujemy je w jednym z tych preparatów:

zieleń malachitowa (Ichtiosan) 0,005 g/100 dm3 wody (bez konieczności uzupełniania),

chloramina 1 g/200 dm3 wody — (można uzupełniać co 2—3 dni w ilości 1 g/500 dm3 wody)

trypaflawina (akryflawina) 1 g/100 dm3 wody (uzupełniać co 5—6 dni w ilości 1 g/250 dm3 wody)

rivanol 1 g/500 dm3 wody — (uzupełniać co 5—6 dni w ilości 1 g/700 dm3 wody),

błękit metylenowy 0,3 g/100 dm3 wody (nie wymaga uzupełnienia)

FMC (10 - 15 ml/ 100 l wody)
roztwór chlorowodorku chininy (1 g na 100 m3 wody).

Sera Protazol (5ml/100l wody)
Sera Costapur

roztwór soli - (0.05% = 500 mg/L) …(nie zalecane w przypadku hodowli neonów, kardynałków)…

Po okresie tygodnia można zmniejszyć dawkę o połowę.

Jeśli kuracja ma być prowadzona w zbiornikach porośniętych roślinnością (akwaria, stawy), wodę należy dość silnie napowietrzać.

www.acyl.pun.pl www.simtractorversions.pun.pl www.rejonowa.pun.pl www.navyseal.pun.pl www.mojeosiedle.pun.pl