Forum akwarystyczne

wszystko o hodowli i rozmnażaniu ryb akwariowych, oraz hodowla roślinek

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2009-11-11 09:30:09

Mlyko398

Administrator

Zarejestrowany: 2009-11-09
Posty: 10

Oodinioza

Chorobę tę wywołują trzy gatunki bruzdnic:

U ryb słodkowodnych - Oodinium pillularis lub Oodinium limnetioum.

W przypadku ryb morskich - Oodinium ocellatum i nazywana jest chorobą ryb koralowych.

Choroba nie leczona może doprowadzić do znacznego pomoru ryb, szczególnie ryb młodych.

Objawy:
Obecność w akwarium pasożytów z rodzaju Oodinium może być niezauważona przez dłuższy czas. Pasożyty te mogą w tym czasie odbyć wielokrotnie swój cykl rozwojowy nie ujawniając żadnych wyraźnych objawów chorobowych. W przypadku infekcji, na całym ciele i płetwach można zaobserwować zwiększone wydzielanie się śluzu i obecność drobniutkich, ciemnych żółtawo-brązowych punkcików, miejscami przechodzące w szarość. Przy dużym stężeniu inwazji na skórze pojawia się nalot w kolorze ciemnoperłowym bądź lekko złotawym. W świetle można zaobserwować nalot w postaci drobnego proszku, a w miejscach szczególnie zaatakowanych przebarwienia lub łuszczenie się naskórka.

Chore ryby są nieco niespokojne, ocierając się o przedmioty stwarzają następne okazje do inwazji. Niekiedy kryją się po kątach, wśród roślin. W okresie choroby rzadko przyjmują pokarm. Płetwy bywają sklejone, złożone, lekko wystrzępione. Skóra wyglądem przypomin postrzępione kawałki. Przy większym natężeniu występującym na skrzelach, dochodzi wówczas u ryb do zaburzeń w oddychaniu, co utrudnia rybie skórne oddychanie. Pojawiać się mogą wybroczyny lub przekrwienie się listków skrzelowych

Leczenie:
Kwarantanna. Okres kwarantanny przynajmniej 10 - 14 dni. Po tym okresie można zastosować profilaktyczną kąpiel celem likwidacji ewentualnego nosicielstwa pasożyta. W przypadku zakupu bardzo młodych ryb (szczególnie labiryntowych) wskazane jest ich przebywanie w osobnym zbiorniku do czasu aż osiągną wzrost min. 1,5 - 2,5 cm.

Preparaty używane do leczenia nie zawsze skutecznie oddziałują na pasożyty zagłębione w skórze (pod naskórkiem) lub będącego w stadium cysty. Wydobywające się z cysty dinospory są za to bardzo wrażliwe nawet na niewielkie ilości leku. Te same cechy wrażliwości wykazują osiadłe formy występujące na powierzchni skóry.

W czasie kąpieli leczniczych należy podnieść temperaturę do 27-30°C, zbiornik należy dobrze oświetlić. W ten sposób skracamy w dużym stopniu cały cykl rozwojowy powodując szybszą kurację.

Jeżeli w akwarium ogólnym stwierdzona jest obecność oodiniozy należy bez wyjątku wszystkie ryby umieścić w nowym akwarium i tam przeprowadzić zabiegi lecznicze. W tym czasie akwarium z roślinami pozostaje ogrzewany (25-27 0 C) i oświetlany.
Bez ryb pozostaje 7-8 wraz z podanym środkiem dezynfekującym np. Aquaseptin, Abioseptyna, MFC.

Trypaflawina (akryflawina)- 1 g na 100 l wody - 2-12 godz
lub kąpiel długotrwała (5 dni)- 1 ml na 5 l wody; po 2 dniach ponownić 1 ml

Błękit metylowy - 1 ml na 4,5-5 l wody
lub kąpiel długotrwała przez 8 dni w ilości 1g/100ml wody

Chloramfenikol (detreomycyna) - 50-80 mg na 1 l wody (8 godzin)
lub 6,6 mg / 1 l wody (kąpiel długotrwała przez 8 dni)

kąpiel w roztworze soli kuchennej 10 - 15 g/l

Sera oodinopur – 0,3mg/ l wody

Tetracyklina- 1 tabletka na 50 l wody przez okres kilku dni.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.akkatsuki.pun.pl www.prywatnymetin2.pun.pl www.polishfootballmanager.pun.pl www.arkusze.pun.pl www.thecrips.pun.pl